Contact us
|
AMP.com.au
AMP Life Limited Board
The directors of AMP Life Limited are responsible for the corporate governance of:
  • the investment, administration and management of the AMP Life statutory funds under the Life Insurance Act
  • the Australian Financial Services Licence and Australian Credit Licence held by AMP Life.
  • the Licence issued under the Insurance (Prudential Supervision) Act 2010 (NZ) to AMP Life Limited to carry on insurance business in New Zealand.
Trevor Matthews
Independent Chairman
Megan Beer
Director
Andrea Slattery
Independent Director
Trevor Matthews
Independent Chairman

MA

Trevor was appointed to the AMP Limited Board in March 2014, became a member of its Audit Committee in May 2014 and a member of the Risk Committee in November 2014. He was also appointed as a member of the Remuneration Committee in May 2018. 

Trevor joined the AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited Boards in June 2014 and was appointed Chairman of those boards in May 2016. He is also a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards.

In February 2019, Trevor was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Trevor, an actuary with more than 40 years’ experience in financial services, has expertise in life insurance, general insurance, wealth management, banking, investment management and risk. He has held life and general insurance chief executive roles in Australia, North America, Asia and Europe. He returned to Australia in 2013 after 15 years overseas and has assembled a portfolio of non-executive directorships. His last overseas position was as an executive director of Aviva plc. a leading global life and general insurer. He was also chairman of its UK and French businesses. Prior to that he was Group CEO of Friends Provident plc.

Listed directorships

  • Chairman of 1st Group Ltd (appointed February 2015)
  • Director of Cover-More Group Limited (ceased April 2017)

Government and community involvement

  • Chairman of the NSW State Insurance Regulatory Authority (appointed November 2015)

 

Megan Beer
Director

EMBA, MEc

Megan joined AMP in February 2014 as Director, Insurance and was appointed Group Executive, Insurance on 1 January 2017. Megan will lead AMP Life through the separation and will transfer to Resolution Life, which is expected in 2H 2019.  On completion, Megan will join Resolution as CEO AMP Life and Head of Resolution's Australasian region.

Experience

Megan has more than 20 years’ experience in the financial services industry in a range of executive, finance, actuarial and consulting roles. Prior to Megan’s appointment as Group Executive, Insurance, Megan was Director of Insurance at AMP since 2014. Prior to AMP, Megan led NAB’s wealth management and insurance offer through the bank channel as General Manager, Bancassurance and Direct. Megan was also General Manager of Group Insurance and Head of Finance for Insurance, both at MLC. She worked for Tower (now TAL) for six years as Chief Actuary, Chief Risk Officer and Head of Claims, and has been a Director with Tillinghast (Consulting Actuaries).

Other appointments

  • Managing Director of AMP Life and the National Mutual Life Association of Australasia Limited
  • Director of National Mutual Funds Management Limited
  • Director of Australian and New Zealand Institute of Insurance and Finance
Andrea Slattery
Independent Director

BAcc, MCom

Andrea was appointed to the AMP Limited Board in February 2019 and is a member of the Audit, Risk and Remuneration Committees.  At the same time she was appointed to the AMP Bank Limited Board and its Audit and Risk Committees. She was appointed Chairman of the AMP Limited and AMP Bank Limited Audit Committees in May 2019.

Andrea was appointed a Director of AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited in May 2019. She was also appointed a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards in December 2019.

Experience

Andrea has substantial experience as a non-executive director and senior executive in financial services, retirement & superannuation, government relations, infrastructure, professional services, academia and innovation, spanning more than 26 years. 

Andrea was the Managing Director and CEO of the SMSF Association for 14 years from 2003 to 2017, which she co-founded. Previously, she worked at the University of South Australia, she was a financial adviser and she founded her own consulting and advisory business.

Her previous Government Advisory Committee appointments include, the Federal Government’s Innovation Investment Partnership, Stronger Super Peak Consultative Group, Superannuation Advisory Group and the Future of Financial Advice and the Shadow Ministry’s Infrastructure & Innovation and Superannuation & Industry Partnerships.

Listed directorship

  • Director of Argo Global Listed Infrastructure (appointed April 2015)
  • Director Centrepoint Alliance Limited (ceased January 2019)

Government and Community Involvement

  • Director of Clean Energy Finance Corporation (appointed February 2018)
  • Deputy Chairman of Woomera Prohibited Area Advisory Board (appointed July 2019)

 

Trevor Matthews
Independent Chairman
Megan Beer
Director
Trevor Matthews
Independent Chairman

MA

Trevor was appointed to the AMP Limited Board in March 2014, became a member of its Audit Committee in May 2014 and a member of the Risk Committee in November 2014. He was also appointed as a member of the Remuneration Committee in May 2018. 

Trevor joined the AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited Boards in June 2014 and was appointed Chairman of those boards in May 2016. He is also a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards.

In February 2019, Trevor was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Trevor, an actuary with more than 40 years’ experience in financial services, has expertise in life insurance, general insurance, wealth management, banking, investment management and risk. He has held life and general insurance chief executive roles in Australia, North America, Asia and Europe. He returned to Australia in 2013 after 15 years overseas and has assembled a portfolio of non-executive directorships. His last overseas position was as an executive director of Aviva plc. a leading global life and general insurer. He was also chairman of its UK and French businesses. Prior to that he was Group CEO of Friends Provident plc.

Listed directorships

  • Chairman of 1st Group Ltd (appointed February 2015)
  • Director of Cover-More Group Limited (ceased April 2017)

Government and community involvement

  • Chairman of the NSW State Insurance Regulatory Authority (appointed November 2015)

 

Megan Beer
Director

EMBA, MEc

Megan joined AMP in February 2014 as Director, Insurance and was appointed Group Executive, Insurance on 1 January 2017. Megan will lead AMP Life through the separation and will transfer to Resolution Life, which is expected in 2H 2019.  On completion, Megan will join Resolution as CEO AMP Life and Head of Resolution's Australasian region.

Experience

Megan has more than 20 years’ experience in the financial services industry in a range of executive, finance, actuarial and consulting roles. Prior to Megan’s appointment as Group Executive, Insurance, Megan was Director of Insurance at AMP since 2014. Prior to AMP, Megan led NAB’s wealth management and insurance offer through the bank channel as General Manager, Bancassurance and Direct. Megan was also General Manager of Group Insurance and Head of Finance for Insurance, both at MLC. She worked for Tower (now TAL) for six years as Chief Actuary, Chief Risk Officer and Head of Claims, and has been a Director with Tillinghast (Consulting Actuaries).

Other appointments

  • Managing Director of AMP Life and the National Mutual Life Association of Australasia Limited
  • Director of National Mutual Funds Management Limited
  • Director of Australian and New Zealand Institute of Insurance and Finance
Andrea Slattery
Independent Director
Andrea Slattery
Independent Director

BAcc, MCom

Andrea was appointed to the AMP Limited Board in February 2019 and is a member of the Audit, Risk and Remuneration Committees.  At the same time she was appointed to the AMP Bank Limited Board and its Audit and Risk Committees. She was appointed Chairman of the AMP Limited and AMP Bank Limited Audit Committees in May 2019.

Andrea was appointed a Director of AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited in May 2019. She was also appointed a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards in December 2019.

Experience

Andrea has substantial experience as a non-executive director and senior executive in financial services, retirement & superannuation, government relations, infrastructure, professional services, academia and innovation, spanning more than 26 years. 

Andrea was the Managing Director and CEO of the SMSF Association for 14 years from 2003 to 2017, which she co-founded. Previously, she worked at the University of South Australia, she was a financial adviser and she founded her own consulting and advisory business.

Her previous Government Advisory Committee appointments include, the Federal Government’s Innovation Investment Partnership, Stronger Super Peak Consultative Group, Superannuation Advisory Group and the Future of Financial Advice and the Shadow Ministry’s Infrastructure & Innovation and Superannuation & Industry Partnerships.

Listed directorship

  • Director of Argo Global Listed Infrastructure (appointed April 2015)
  • Director Centrepoint Alliance Limited (ceased January 2019)

Government and Community Involvement

  • Director of Clean Energy Finance Corporation (appointed February 2018)
  • Deputy Chairman of Woomera Prohibited Area Advisory Board (appointed July 2019)