Contact us
|
AMP.com.au
AMP Limited Board


The directors of the AMP Limited Board are responsible for the overall governance and performance of the AMP group. 

 

 

David Murray AO
Chairman
Francesco De Ferrari
Chief Executive Officer
Rahoul Chowdry
Independent Director
John Fraser
Independent Director
David Murray AO
Chairman

BBus, MBA

David was appointed to the AMP Limited Board as Chairman in June 2018. He is also Chairman of the Nomination and Remuneration Committees and was appointed a member of the Risk Committee in January 2019.

In addition, in February 2019, David was appointed Chairman of the AMP Bank Limited Board and member of its Risk Committee.

Experience

David has 40 years’ experience in financial services, with expertise in banking and wealth management, as well as the industry’s regulatory environment.

David served as Chief Executive Officer of the Commonwealth Bank of Australia from 1992 to 2005 and as the inaugural Chairman of the Australian Future Fund from 2006 to 2012 when his statutory term ended. He was also the inaugural chair of the International Forum of Sovereign Wealth Funds. David also chaired the Financial System Inquiry, which reported to the Australian Government in December 2014 and has previously served as a member of the Finance Sector Advisory Council and the APEC Business Advisory Council. 

David holds a Bachelor of Business from the NSW Institute of Technology and a Master of Business Administration, commenced at Macquarie University and completed at the International Management Institute, Geneva. He holds an honorary Doctor of Letters from Macquarie University.

Government and community involvement

  • Chairman of the Butterfly Foundation Limited (appointed August 2013)
  • Ambassador of the Australian Indigenous Education Foundation (appointed 2008)
Francesco De Ferrari
Chief Executive Officer

MBA, BS (Econ) (IntBus) - Bachelor of Science in Economics and International Business

Francesco was appointed Chief Executive Officer of AMP Limited by the AMP Board, joining in December 2018. As CEO, he is responsible for leading the AMP business.

Also Francesco was appointed to the AMP Limited Board in January 2019 and the Boards of AMP Bank Limited and AMP Capital Holdings Limited Board in February 2019.

Experience

Francesco has more than 20 years’ experience in the wealth management industry including private banking and management consulting. He spent 17 years in executive roles at Credit Suisse in Asia and Europe, leading businesses that grew substantially under his leadership.

During almost seven years as Head of Credit Suisse’s Asia Pacific private banking business, he overhauled the operating model, increased assets under management and profitability, and improved culture and controls within the business. As CEO of South East Asia and Frontier Markets, Mr De Ferrari was responsible for Credit Suisse’s business in Investment Banking, Global Markets, Private Banking in ASEAN and frontier markets across the Asia Pacific.

Francesco was conferred the Institute of Banking and Finance (IBF) Distinguished Fellow award in 2016 for excellence in professional stature, integrity and achievement in the financial industry.

Rahoul Chowdry
Independent Director

BCom & FCA

Rahoul was appointed to the AMP Limited Board as a Non-Executive Director in January 2020 and is a member of the Remuneration, Audit and Risk Committees. At the same time, he was appointed to the AMP Bank Board and is a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Rahoul has 35 years’ experience in professional services, advising complex multinational organisations in Australia and overseas.

He is currently Partner and National Leader of Minter Ellison Consulting’s financial services, risk and regulatory practice in Australia. Prior to this, Rahoul was a Partner at PwC for almost 30 years, where he undertook a number of leadership roles, delivering audit, assurance, and risk consulting services to major financial institutions in Australia, Canada and the United Kingdom.

Government and community involvement

  • Member, Reserve Bank of Australia, Audit Committee (appointed February 2018)
John Fraser
Independent Director

BEc (Hons)

John was appointed to the AMP Limited Board in September 2018 and was appointed a member of its Audit, Risk and Remuneration Committees in January 2019.

In February 2019, John was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees. From the same time, he was also appointed to the AMP Capital Holdings Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committee. In February 2020, John was subsequently appointed as Chairman of AMP Capital Holdings Limited Board.

Experience

John has more than 40 years’ experience in leadership roles in economics, public policy, capital markets and asset management in Australia and overseas.

Most recently he was Secretary to the Treasury from 2015 to July 2018. In this capacity, John was a member of the Board of the Reserve Bank of Australia, a member of the Australian Council of Financial Regulators and Chair of the G20 Global Infrastructure Hub.

John came back to Treasury after an extensive career with UBS, including more than a decade as Chairman and CEO of UBS Global Asset Management based in London. During this time, he was also a member of the UBS Group Executive Board and Chairman of UBS Saudi Arabia, as well as Chairman of various subsidiaries and joint ventures for UBS Global Asset Management. John also served as an Australian Stock Exchange Board director and as Chairman of Victorian Funds Management Corporation.

Prior to joining UBS and its predecessor organisations in 1993, John held a number of senior positions with the Australian Treasury over 20 years, including postings at the International Monetary Fund and at the Australian Embassy in the United States.

John graduated from Monash University, Melbourne, with a first-class honours degree in economics. He received a Centenary medal for service to Australian society through business and economics in 2001 and was awarded an honorary Doctorate of Laws from Monash University.

Government and community involvement

  • Director of the Advance Board (appointed September 2018)
  • Director of the Future Fund (appointed November 2018)
Andrew Harmos
Independent Director
Debra Hazelton
Independent Director
Trevor Matthews
Independent Director
John O'Sullivan
Independent Director
Andrew Harmos
Independent Director

BCom, LLB (Hons)

Andrew was appointed to the AMP Limited Board in June 2017. He is a member of its Audit and Risk Committees and was appointed as Chairman of the Risk Committee in April 2018. He was also appointed a member of the Remuneration Committee in January 2019.

Andrew was appointed a Director of AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited in August 2013. He has served as a member of the Audit Committees of both life company boards since August 2013 and was Chairman of those Audit Committees in May 2016. He was appointed as a member of the Risk Committees of both life company boards in November 2014 and Chairman in April 2018.

In addition, in February 2019, Andrew was appointed to the AMP Bank Limited Board, as a member of its Audit Committee and as Chairman of its Risk Committee.

Experience

Andrew is one of the founding directors and shareholders of Harmos Horton Lusk Limited, an Auckland-based specialist corporate legal advisory firm. He specialises in corporate takeovers, corporate structure and governance advice, company, business and asset acquisitions and disposals, securities offerings, and strategic and board corporate advice.

Andrew is also a director of Pascaro Investments Limited (a farm investment company), and was previously Chairman of NZX Limited and a trustee of the Arts Foundation of New Zealand.

Listed directorships

  • Director of Scentre Group (appointed June 2014)

 

Debra Hazelton
Independent Director

BA (Hons), MCom

Debra was appointed to the AMP Limited Board in June 2019 and is a member of the Remuneration, Audit and Risk Committees. At the same time, she was appointed to the AMP Bank Board and is a member of its Audit and Risk Committees.

In addition, Debra was appointed to the AMP Capital Holdings Limited Board in June 2018 and is a member of its Audit and Risk Committee.

Experience

Debra brings significant experience from more than 30 years in global financial services, including as the local Chief Executive of Mizuho Bank in Australia and Commonwealth Bank (CBA) in Japan. She has expertise across fixed interest, treasury, institutional banking, risk management and financial markets.

Debra is also a non-executive director on the boards of Treasury Corporation of Victoria, Persol Australia Holdings and the Australia-Japan Foundation. Her previous board experience includes Australian Financial Markets Association (AFMA), Asia Society and Women in Banking and Finance. She has graduate and post-graduate degrees in Japanese language, literature and philosophy as well as economics and finance.

Government and community involvement

  • Director, Treasury Corporation of Victoria (appointed August 2018)
  • Director, Australia-Japan Foundation (appointed October 2015)
  • Advisory Committee Member (Japan) (appointed May 2019)
  • Australian Chamber Orchestra (appointed May 2019)
Trevor Matthews
Independent Director

MA

Trevor was appointed to the AMP Limited Board in March 2014, became a member of its Audit Committee in May 2014 and a member of the Risk Committee in November 2014. He was also appointed as a member of the Remuneration Committee in May 2018. 

Trevor joined the AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited Boards in June 2014 and was appointed Chairman of those boards in May 2016. He is also a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards.

In February 2019, Trevor was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Trevor, an actuary with more than 40 years’ experience in financial services, has expertise in life insurance, general insurance, wealth management, banking, investment management and risk. He has held life and general insurance chief executive roles in Australia, North America, Asia and Europe. He returned to Australia in 2013 after 15 years overseas and has assembled a portfolio of non-executive directorships. His last overseas position was as an executive director of Aviva plc. a leading global life and general insurer. He was also chairman of its UK and French businesses. Prior to that he was Group CEO of Friends Provident plc.

Listed directorships

  • Chairman of 1st Group Ltd (appointed February 2015)
  • Director of Cover-More Group Limited (ceased April 2017)

Government and community involvement

  • Chairman of the NSW State Insurance Regulatory Authority (appointed November 2015)

 

John O'Sullivan
Independent Director

BA, LLB, LLM

John was appointed to the AMP Limited Board in June 2018. He was appointed a member of the Audit, Risk and Remuneration Committees in January 2019.

In February 2019, John was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

John has over 40 years’ experience in the legal and financial services sectors in Australia. He started his career at Freehill Hollingdale & Page (Herbert Smith Freehills), later becoming a partner at the firm where he was recognised as one of Australia’s leading corporate and M&A lawyers.

From 2003 to 2008, John was General Counsel of the Commonwealth Bank of Australia before spending ten years at Credit Suisse Australia where he was Executive Chairman, Investment Banking and Capital Markets, Australia until February 2018. John is a member of the Takeovers Panel. He holds a Bachelor of Laws and Bachelor of Arts from the University of Sydney and a Master of Laws from the University of London.

Government and community involvement

  • Ambassador of the Australian Indigenous Education Foundation (appointed 2008)
  • Director of the Westconnex entities (appointed May 2018)
Michael Sammells
Independent Director
Andrea Slattery
Independent Director
Peter Varghese AO
Independent Director
Michael Sammells
Independent Director

BBus, FCPA & GAICD

Michael was appointed to the AMP Limited Board as a Non-Executive Director in March 2020 and is a member of the Remuneration, Audit and Risk Committees. At the same time, he was appointed to the AMP Bank Limited Board and is a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Michael has over 35 years of professional experience, with significant experience in senior management and financial controller roles.  His experience as Chief Financial Officer spans over 20 years from 1999 to 2019, where he held this role at private and ASX listed companies.

Michael is also a non-executive director of Sigma Healthcare Limited and served on numerous private boards over the last 10 year.

Listed directorship

  • Director, Sigma Healthcare Limited (appointed February 2020)
Andrea Slattery
Independent Director

BAcc, MCom

Andrea was appointed to the AMP Limited Board in February 2019 and is a member of the Audit, Risk and Remuneration Committees.  At the same time she was appointed to the AMP Bank Limited Board and its Audit and Risk Committees. She was appointed Chairman of the AMP Limited and AMP Bank Limited Audit Committees in May 2019.

Andrea was appointed a Director of AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited in May 2019. She was also appointed a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards in December 2019.

Experience

Andrea has substantial experience as a non-executive director and senior executive in financial services, retirement & superannuation, government relations, infrastructure, professional services, academia and innovation, spanning more than 26 years. 

Andrea was the Managing Director and CEO of the SMSF Association for 14 years from 2003 to 2017, which she co-founded. Previously, she worked at the University of South Australia, she was a financial adviser and she founded her own consulting and advisory business.

Her previous Government Advisory Committee appointments include, the Federal Government’s Innovation Investment Partnership, Stronger Super Peak Consultative Group, Superannuation Advisory Group and the Future of Financial Advice and the Shadow Ministry’s Infrastructure & Innovation and Superannuation & Industry Partnerships.

Listed directorship

  • Director of Argo Global Listed Infrastructure (appointed April 2015)
  • Director Centrepoint Alliance Limited (ceased January 2019)

Government and Community Involvement

  • Director of Clean Energy Finance Corporation (appointed February 2018)
  • Deputy Chairman of Woomera Prohibited Area Advisory Board (appointed July 2019)

 

Peter Varghese AO
Independent Director

BA (Hons)

Peter was appointed to the AMP Limited Board and as a member of its Risk Committee in October 2016. He became a member of the Nomination Committee in May 2017 and a member of the Audit and Remuneration Committees in 2019.

Peter was appointed to the AMP Capital Holdings Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committee in October 2016. He was also appointed to the AMP Bank Board in May 2018 and as a member of its Audit and Risk Committees in February 2019.

Experience

Peter has extensive experience in public administration and governmental and international affairs, which spans 38 years and includes senior positions in foreign affairs, trade policy and intelligence. Most recently, Peter was Secretary of the Department of Foreign Affairs and Trade where he was CEO of a complex global operation including 100 overseas posts. His previous appointments include High Commissioner to India, High Commissioner to Malaysia, Director-General of the Office of National Assessments, and Senior Adviser (International) to the Prime Minister of Australia. He also was a member of the Australia-China High Level Dialogue and was the Minister (Political) at the Australian Embassy in Japan.

Peter was made an Officer of the Order of Australia in 2010 for distinguished service to public administration. He was awarded an Honorary Doctorate of Letters from the University of Queensland in recognition of his distinguished service to diplomacy and Australian public service.

Government and community involvement

  • Chancellor, University of Queensland (appointed July 2016)
  • Member, Advisory Panel Australia India Institute (appointed July 2016)
  • Director, North Queensland Airports (appointed Janurary 2019)
  • Director, CARE Australia (appointed July 2019)

 

David Murray AO
Chairman
Francesco De Ferrari
Chief Executive Officer
David Murray AO
Chairman

BBus, MBA

David was appointed to the AMP Limited Board as Chairman in June 2018. He is also Chairman of the Nomination and Remuneration Committees and was appointed a member of the Risk Committee in January 2019.

In addition, in February 2019, David was appointed Chairman of the AMP Bank Limited Board and member of its Risk Committee.

Experience

David has 40 years’ experience in financial services, with expertise in banking and wealth management, as well as the industry’s regulatory environment.

David served as Chief Executive Officer of the Commonwealth Bank of Australia from 1992 to 2005 and as the inaugural Chairman of the Australian Future Fund from 2006 to 2012 when his statutory term ended. He was also the inaugural chair of the International Forum of Sovereign Wealth Funds. David also chaired the Financial System Inquiry, which reported to the Australian Government in December 2014 and has previously served as a member of the Finance Sector Advisory Council and the APEC Business Advisory Council. 

David holds a Bachelor of Business from the NSW Institute of Technology and a Master of Business Administration, commenced at Macquarie University and completed at the International Management Institute, Geneva. He holds an honorary Doctor of Letters from Macquarie University.

Government and community involvement

  • Chairman of the Butterfly Foundation Limited (appointed August 2013)
  • Ambassador of the Australian Indigenous Education Foundation (appointed 2008)
Francesco De Ferrari
Chief Executive Officer

MBA, BS (Econ) (IntBus) - Bachelor of Science in Economics and International Business

Francesco was appointed Chief Executive Officer of AMP Limited by the AMP Board, joining in December 2018. As CEO, he is responsible for leading the AMP business.

Also Francesco was appointed to the AMP Limited Board in January 2019 and the Boards of AMP Bank Limited and AMP Capital Holdings Limited Board in February 2019.

Experience

Francesco has more than 20 years’ experience in the wealth management industry including private banking and management consulting. He spent 17 years in executive roles at Credit Suisse in Asia and Europe, leading businesses that grew substantially under his leadership.

During almost seven years as Head of Credit Suisse’s Asia Pacific private banking business, he overhauled the operating model, increased assets under management and profitability, and improved culture and controls within the business. As CEO of South East Asia and Frontier Markets, Mr De Ferrari was responsible for Credit Suisse’s business in Investment Banking, Global Markets, Private Banking in ASEAN and frontier markets across the Asia Pacific.

Francesco was conferred the Institute of Banking and Finance (IBF) Distinguished Fellow award in 2016 for excellence in professional stature, integrity and achievement in the financial industry.

Rahoul Chowdry
Independent Director
John Fraser
Independent Director
Rahoul Chowdry
Independent Director

BCom & FCA

Rahoul was appointed to the AMP Limited Board as a Non-Executive Director in January 2020 and is a member of the Remuneration, Audit and Risk Committees. At the same time, he was appointed to the AMP Bank Board and is a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Rahoul has 35 years’ experience in professional services, advising complex multinational organisations in Australia and overseas.

He is currently Partner and National Leader of Minter Ellison Consulting’s financial services, risk and regulatory practice in Australia. Prior to this, Rahoul was a Partner at PwC for almost 30 years, where he undertook a number of leadership roles, delivering audit, assurance, and risk consulting services to major financial institutions in Australia, Canada and the United Kingdom.

Government and community involvement

  • Member, Reserve Bank of Australia, Audit Committee (appointed February 2018)
John Fraser
Independent Director

BEc (Hons)

John was appointed to the AMP Limited Board in September 2018 and was appointed a member of its Audit, Risk and Remuneration Committees in January 2019.

In February 2019, John was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees. From the same time, he was also appointed to the AMP Capital Holdings Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committee. In February 2020, John was subsequently appointed as Chairman of AMP Capital Holdings Limited Board.

Experience

John has more than 40 years’ experience in leadership roles in economics, public policy, capital markets and asset management in Australia and overseas.

Most recently he was Secretary to the Treasury from 2015 to July 2018. In this capacity, John was a member of the Board of the Reserve Bank of Australia, a member of the Australian Council of Financial Regulators and Chair of the G20 Global Infrastructure Hub.

John came back to Treasury after an extensive career with UBS, including more than a decade as Chairman and CEO of UBS Global Asset Management based in London. During this time, he was also a member of the UBS Group Executive Board and Chairman of UBS Saudi Arabia, as well as Chairman of various subsidiaries and joint ventures for UBS Global Asset Management. John also served as an Australian Stock Exchange Board director and as Chairman of Victorian Funds Management Corporation.

Prior to joining UBS and its predecessor organisations in 1993, John held a number of senior positions with the Australian Treasury over 20 years, including postings at the International Monetary Fund and at the Australian Embassy in the United States.

John graduated from Monash University, Melbourne, with a first-class honours degree in economics. He received a Centenary medal for service to Australian society through business and economics in 2001 and was awarded an honorary Doctorate of Laws from Monash University.

Government and community involvement

  • Director of the Advance Board (appointed September 2018)
  • Director of the Future Fund (appointed November 2018)
Andrew Harmos
Independent Director
Debra Hazelton
Independent Director
Andrew Harmos
Independent Director

BCom, LLB (Hons)

Andrew was appointed to the AMP Limited Board in June 2017. He is a member of its Audit and Risk Committees and was appointed as Chairman of the Risk Committee in April 2018. He was also appointed a member of the Remuneration Committee in January 2019.

Andrew was appointed a Director of AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited in August 2013. He has served as a member of the Audit Committees of both life company boards since August 2013 and was Chairman of those Audit Committees in May 2016. He was appointed as a member of the Risk Committees of both life company boards in November 2014 and Chairman in April 2018.

In addition, in February 2019, Andrew was appointed to the AMP Bank Limited Board, as a member of its Audit Committee and as Chairman of its Risk Committee.

Experience

Andrew is one of the founding directors and shareholders of Harmos Horton Lusk Limited, an Auckland-based specialist corporate legal advisory firm. He specialises in corporate takeovers, corporate structure and governance advice, company, business and asset acquisitions and disposals, securities offerings, and strategic and board corporate advice.

Andrew is also a director of Pascaro Investments Limited (a farm investment company), and was previously Chairman of NZX Limited and a trustee of the Arts Foundation of New Zealand.

Listed directorships

  • Director of Scentre Group (appointed June 2014)

 

Debra Hazelton
Independent Director

BA (Hons), MCom

Debra was appointed to the AMP Limited Board in June 2019 and is a member of the Remuneration, Audit and Risk Committees. At the same time, she was appointed to the AMP Bank Board and is a member of its Audit and Risk Committees.

In addition, Debra was appointed to the AMP Capital Holdings Limited Board in June 2018 and is a member of its Audit and Risk Committee.

Experience

Debra brings significant experience from more than 30 years in global financial services, including as the local Chief Executive of Mizuho Bank in Australia and Commonwealth Bank (CBA) in Japan. She has expertise across fixed interest, treasury, institutional banking, risk management and financial markets.

Debra is also a non-executive director on the boards of Treasury Corporation of Victoria, Persol Australia Holdings and the Australia-Japan Foundation. Her previous board experience includes Australian Financial Markets Association (AFMA), Asia Society and Women in Banking and Finance. She has graduate and post-graduate degrees in Japanese language, literature and philosophy as well as economics and finance.

Government and community involvement

  • Director, Treasury Corporation of Victoria (appointed August 2018)
  • Director, Australia-Japan Foundation (appointed October 2015)
  • Advisory Committee Member (Japan) (appointed May 2019)
  • Australian Chamber Orchestra (appointed May 2019)
Trevor Matthews
Independent Director
John O'Sullivan
Independent Director
Trevor Matthews
Independent Director

MA

Trevor was appointed to the AMP Limited Board in March 2014, became a member of its Audit Committee in May 2014 and a member of the Risk Committee in November 2014. He was also appointed as a member of the Remuneration Committee in May 2018. 

Trevor joined the AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited Boards in June 2014 and was appointed Chairman of those boards in May 2016. He is also a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards.

In February 2019, Trevor was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Trevor, an actuary with more than 40 years’ experience in financial services, has expertise in life insurance, general insurance, wealth management, banking, investment management and risk. He has held life and general insurance chief executive roles in Australia, North America, Asia and Europe. He returned to Australia in 2013 after 15 years overseas and has assembled a portfolio of non-executive directorships. His last overseas position was as an executive director of Aviva plc. a leading global life and general insurer. He was also chairman of its UK and French businesses. Prior to that he was Group CEO of Friends Provident plc.

Listed directorships

  • Chairman of 1st Group Ltd (appointed February 2015)
  • Director of Cover-More Group Limited (ceased April 2017)

Government and community involvement

  • Chairman of the NSW State Insurance Regulatory Authority (appointed November 2015)

 

John O'Sullivan
Independent Director

BA, LLB, LLM

John was appointed to the AMP Limited Board in June 2018. He was appointed a member of the Audit, Risk and Remuneration Committees in January 2019.

In February 2019, John was appointed to the AMP Bank Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

John has over 40 years’ experience in the legal and financial services sectors in Australia. He started his career at Freehill Hollingdale & Page (Herbert Smith Freehills), later becoming a partner at the firm where he was recognised as one of Australia’s leading corporate and M&A lawyers.

From 2003 to 2008, John was General Counsel of the Commonwealth Bank of Australia before spending ten years at Credit Suisse Australia where he was Executive Chairman, Investment Banking and Capital Markets, Australia until February 2018. John is a member of the Takeovers Panel. He holds a Bachelor of Laws and Bachelor of Arts from the University of Sydney and a Master of Laws from the University of London.

Government and community involvement

  • Ambassador of the Australian Indigenous Education Foundation (appointed 2008)
  • Director of the Westconnex entities (appointed May 2018)
Michael Sammells
Independent Director
Andrea Slattery
Independent Director
Michael Sammells
Independent Director

BBus, FCPA & GAICD

Michael was appointed to the AMP Limited Board as a Non-Executive Director in March 2020 and is a member of the Remuneration, Audit and Risk Committees. At the same time, he was appointed to the AMP Bank Limited Board and is a member of its Audit and Risk Committees.

Experience

Michael has over 35 years of professional experience, with significant experience in senior management and financial controller roles.  His experience as Chief Financial Officer spans over 20 years from 1999 to 2019, where he held this role at private and ASX listed companies.

Michael is also a non-executive director of Sigma Healthcare Limited and served on numerous private boards over the last 10 year.

Listed directorship

  • Director, Sigma Healthcare Limited (appointed February 2020)
Andrea Slattery
Independent Director

BAcc, MCom

Andrea was appointed to the AMP Limited Board in February 2019 and is a member of the Audit, Risk and Remuneration Committees.  At the same time she was appointed to the AMP Bank Limited Board and its Audit and Risk Committees. She was appointed Chairman of the AMP Limited and AMP Bank Limited Audit Committees in May 2019.

Andrea was appointed a Director of AMP Life Limited and The National Mutual Life Association of Australasia Limited in May 2019. She was also appointed a member of the Audit Committee and Risk Committee of each of those boards in December 2019.

Experience

Andrea has substantial experience as a non-executive director and senior executive in financial services, retirement & superannuation, government relations, infrastructure, professional services, academia and innovation, spanning more than 26 years. 

Andrea was the Managing Director and CEO of the SMSF Association for 14 years from 2003 to 2017, which she co-founded. Previously, she worked at the University of South Australia, she was a financial adviser and she founded her own consulting and advisory business.

Her previous Government Advisory Committee appointments include, the Federal Government’s Innovation Investment Partnership, Stronger Super Peak Consultative Group, Superannuation Advisory Group and the Future of Financial Advice and the Shadow Ministry’s Infrastructure & Innovation and Superannuation & Industry Partnerships.

Listed directorship

  • Director of Argo Global Listed Infrastructure (appointed April 2015)
  • Director Centrepoint Alliance Limited (ceased January 2019)

Government and Community Involvement

  • Director of Clean Energy Finance Corporation (appointed February 2018)
  • Deputy Chairman of Woomera Prohibited Area Advisory Board (appointed July 2019)

 

Peter Varghese AO
Independent Director
Peter Varghese AO
Independent Director

BA (Hons)

Peter was appointed to the AMP Limited Board and as a member of its Risk Committee in October 2016. He became a member of the Nomination Committee in May 2017 and a member of the Audit and Remuneration Committees in 2019.

Peter was appointed to the AMP Capital Holdings Limited Board and as a member of its Audit and Risk Committee in October 2016. He was also appointed to the AMP Bank Board in May 2018 and as a member of its Audit and Risk Committees in February 2019.

Experience

Peter has extensive experience in public administration and governmental and international affairs, which spans 38 years and includes senior positions in foreign affairs, trade policy and intelligence. Most recently, Peter was Secretary of the Department of Foreign Affairs and Trade where he was CEO of a complex global operation including 100 overseas posts. His previous appointments include High Commissioner to India, High Commissioner to Malaysia, Director-General of the Office of National Assessments, and Senior Adviser (International) to the Prime Minister of Australia. He also was a member of the Australia-China High Level Dialogue and was the Minister (Political) at the Australian Embassy in Japan.

Peter was made an Officer of the Order of Australia in 2010 for distinguished service to public administration. He was awarded an Honorary Doctorate of Letters from the University of Queensland in recognition of his distinguished service to diplomacy and Australian public service.

Government and community involvement

  • Chancellor, University of Queensland (appointed July 2016)
  • Member, Advisory Panel Australia India Institute (appointed July 2016)
  • Director, North Queensland Airports (appointed Janurary 2019)
  • Director, CARE Australia (appointed July 2019)